DİŞ ETİ TEDAVİLERİ

DİŞ ETİ TEDAVİLERİ

Sağlıklı diş eti dokusunun kendisine özgü bir görünüşü vardır.  Canlı bir pembeliktedir.Diş eti yumuşak dokusuna rağmen dişi tam ve sıkıca kavrar ve dişin sallanmasını engeller.

Dengesiz beslenme, hijyen sorunları, genetik transfer, yaşlanma, mikrobik hastalıklar gibi bir çok neden diş eti sağlığını bozulabilir. En sık karşılaşılan diş eti rahatsızlığı diş eti iltihabı (periodontitis) dır. Düzenli diş hekimi kontrolü, diş eti hastalıklarının önlenmesi ve tedavisinde  oldukça önemlidir. 

Tedavi edilmeyen diş eti rahatsızlıkları kötü koku, kanama,  hassasiyet, dişin sallanması  gibi belirtilerle kendini göstererek,  dişlerin tamamının kaybedilmesine sebep olabilir.  Diş eti hastalandığında diş etinde çekilme olur, bakteri üremesine uygun ortam sağlayan cepler  derinleşir ve kemikte erime başlar. 

Hem estetik, hem operasyonel açıdan günümüzde diş eti tedavilerinde çok başarılı sonuçlar alınmaktadır. Diş eti rahatsızlığının erken dönemde teşhis ve tedavi edilmesi diş kayıplarını büyük oranda önler. Diş eti tedavileri rahatsızlığın seyrine göre koruyucu, cerrahi ve estetik süreçlerle birlikte planlanır.

Erken dönem müdahalelerde  derin temizlik (küretaj) işlemi ile hastalığın ilerlemesi önlenir. Küretaj işlemi ile sorunlu bölgedeki tüm diş taşı  etkili bir şekilde temizlenir ve mikrobik rahatsızlıklara uygun ortam oluşturan diş plakları uzaklaştırılır ve granülasyon dokular temizlenir, kök yüzeyleri cilalanır.  Diş eti sağlığını tehdit eden çürükler temizlenir ve hatalı dolgu ve protezler bu aşamada değiştirilir. Küretajın etkisini uzun süreli kılmak için 20 yaş dişleri çekilebilir. Hekimin planlamasına ve hastanın durumuna göre, daha etkin sonuç almak için küretaj 3-4 seans sürebilir.

Erken dönem diş eti hastalıklarının tedavisinde küretaj işlemi diş etinin sağlığına kavuşmasına yeterli ortamı sağlayabilir. Ancak ilerlemiş vakalarda etkin tedavi için gingivektomi, flap gibi cerrahi müdahalelere ihtiyaç duyulur. Gingivektomi denilen cerrahi işlemle  bakteri çoğalmasına uygun ortam olan ceplerin  derinliği azaltılır ve  ve büyümüş diş eti alınır. Böylelikle mikropların gelişimine elverişli ortamlar ağızdan uzaklaştırılır.

Diş eti hastalığına kemik erimesi eşlik eden hastalar için planlanan flap operasyonunda diş etinin altındaki dokulara ulaşılarak, hastalıklı dokular, kök yüzeyleri temizlenir ve derinlenmiş ceplere müdahale edilir.  Kemik kaybı olan vakalara kemik ilavesi (kemik grefti) yapılır.

Diş eti sağlığının korunması için etkin ağız hijyeni, düzenli diş hekimi kontrolü ve sigara tüketilmemesi önerilir.