İMPLANT

İmplant

Çene kemiğinde kaybedilmiş dişlerden kalan boşluklar hastanın yaşlı görünmesine neden olur. Bir ya da birden çok dişini kaybetmiş hastalar estetik sorunların dışında, çiğneme fonksiyonlarının yerine getirilememesine bağlı olarak, ciddi sağlık sorunları yaşayabilirler. Sosyal hayatında hastanın kendisini, çenedeki boşluklarından kaynaklı yaşlı görüntüsü ile mutlu hissetmesi kolay değildir.

Kayıp dişlerin yarattığı sorunları ortadan kaldırmak için implant adı verilen yapay kökler tasarlanmıştır. İmplant, kemik dokusuna kolaylıkla uyum sağlaması, güçlü, hafif ve aşınmalara karşı dirençli olması sebebiyle titanyumdan yapılmaktadır.

Titanyumdan yapılmış bu vidalar çene kemiğine cerrahi işlemle yerleştirilir ve böylece üzerine yerleştirilecek yapay dişler için, güçlü yapay diş kökleri oluşturulur. İmplant tedavisinin bu aşamaya kadar olan kısmı bir ya da bir dizi cerrahi operasyonu içeren bölümdür. İşlem anestezi altında yapılır ve ağrı hissedilmez. Bundan sonraki süreçte implantın vücüda uyum sağlaması beklenir. Bu süre yaklaşık 8 ila 12 hafta kadardır.

Çene kemiği ile implant birbirine uyum sağladıktan sonra, yapay diş kökünün üzerine yapay dişin yerleştirilme süreci başlar. İmplant tedavisinin estetik diş tedavisi ile buluştuğu süreç tam da bu süreçtir. Bu aşamada hastanın diş yapısı ve istekleri dikkate alınarak implant üzerine yerleştirilecek kron adı verilen yapay dişler tasarlanır. Bundan sonraki süreçte laboratuar ortamında teknisyenler tarafından tasarlanan dişler gerçeğe dönüştürülür. Bir iki provadan sonra diş hekimi ve diş teknisyeninin ortak çalışmasının sonucu olarak artık hasta rahatlıkla gülümseyebileceği, kendisini gençleştiren, öğünlerinden zevk almasını sağlayan yeni dişlerine kavuşur.

Günümüzde kullanılan yüksek kaliteli implantlar, iyi hekimlik ve teknisyenlikle birleştiğinde çeneye yerleştirilen dişleri doğal dişlerden ayırmak zor olmaktadır.