İMPLANT

İMPLANT

Çiğneme fonksiyonlarının yerine getirilememesine bağlı olarak bir ya da birden çok dişini kaybetmiş hastalar önemli sağlık sorunları yaşayabilirler. Hastanın konuşma becerileri bozulabilir ve çene kemiğinde, kaybedilmiş dişlerden kalan boşluklar hastanın yaşlı görünmesine neden olur.  İmplant tedavisi, diş kayıplarına bağlı olarak yaşanan işlevsel ve estetik sorunları, doğal diş kadar etkili bir sonuçla çözebilen bir tedavidir.

İmplant, ileri teknoloji ile tasarlanmış, vida görünümünde yapay bir diş köküdür. Kemik dokusuna kolaylıkla uyum sağlaması, güçlü, hafif ve aşınmalara karşı dirençli olması sebebiyle genellikle değerli bir maden olan titanyumdan yapılmaktadır.

İmplant çene kemiğine cerrahi bir işlemle yerleştirilir. Böylece  implant üzerine yerleştirilecek doğal diş görünümündeki kronlar için  diş kökü hazır hale getirilir. İmplantın çeneye yerleştirilmesi iyi bir planlama ve hazırlık yapılmasını gerektirir. Bu hazırlık  aşamasında çenedeki dişlerin bir kısmının ya da tamamının çekilmesi gerekebilir. İmplant yerleştirilecek bölgenin  kemik miktarı yeterliliği kontrol edilir. Çenenin uzun süre dişssiz kalması, ileri yaş,  diş eti hastalıkları gibi bir çok neden bağlı olarak çene kemiğinde erime olabilir. İmplant tedavisinin başarılı olabilmesi için yeterli miktarda kemik dokusuna ihtiyaç vardır. Hastanın çene kemiğinde kemik kaybı sözkonusu ise implant yerleştirilmeden önce hastanın çenesine kemik ilavesi (kemik grefti) yapılır. Bazı hastaların sarkan sinüsleri sebebiyle implant için uygun yer bulunamayabilir. İmplanta yer açmak için implant planlanan bölge üzerine sarkmış sinüsün kaldırılması (sinüs lifting) gerekebilir. İmplant tedavisi lokal  anestezi ile yapılır ve ağrı hissedilmez ve yaklaşık 20-30 dakika sürer. Bir seansta, birden çok implant yerleştirilebilir. Her iki çeneye çoklu implant yapılması gerektiğinde tedavi farklı seanslara bölünebilir. İmplant tedavisinde  ‘’immediate’’ yaklaşımla aynı seansta  diş çekildikten hemen sonra implant yerleştirilir. Bazı durumlarda hekim diş çekimi ile implant yerleştirmenin aynı seansta olmasını uygun bulmayabilir. Böyle durumlarda implant yerleştirmek için çekilen diş dokusunun iyileşmesi beklenir. İmplant yerleştirildikten sonraki süreçte implantın vücüda uyum sağlaması beklenir. Bu süre yaklaşık 8 ila 12 haftadır.

Çene kemiği ile implant birbirine uyum sağladıktan sonra protetik tedaviler aşaması başlar. Tedavi süreci bu aşamada, hastanın estetik ihtiyaçları, beklenti ve isteğine göre  devam eder. Hasta bu aşamada implant üzerine yapılacak kron ve kaplama  alternatifleri için  tercihlerini (full porselen, full zircon gibi), dişin rengini, boyutlarını belirler. Hastanın ağız yapısı, diş ölçüsü ve beklentileri dikkate alınarak implant üzerine yerleştirilecek yapay dişler hastaya özel  tasarlanır. laboratuar ortamında teknisyenler tarafından tasarlanan dişler, bir iki provadan sonra hastanın  rahatlıkla gülümseyebileceği, rahatlıkla çiğneyebileceği, rahatlıkla konuşabileceği yeni dişler haline kavuşur. Çoğu zaman implantları doğal dişlerden ayırmak zordur.