DENTAL X-RAY GÖRÜNTÜLEME

Her ne kadar diş hekimliğinde kullanılan X-ray görüntüleme cihazlarının radyasyon miktarı düşük olsa da kliniklerimizde, tedavi planlaması için önemli oranda ihtiyaç duyulmadığı sürece çocuklar için radyografi istenmez.

X-ray görüntüleme ancak diş hekiminin gerekli görmesi üzerine çekilmelidir.

Hekim muayenesinin teşhis için yetersiz olduğu veya ortodontik, cerrahi tedavilerin planlanabilmesi için çene ve kafatasındaki yumuşak ve sert doku ya da sinir yapılanması hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğu, ileri çürük veya şiddetli ağrı, kanama gibi nedeni tespit edilemeyen ve devam eden bazı sorunların teşhisi gibi durumlarda dental X-ray görüntüleme istenir.

Dental X-ray görüntüleme doğru teşhis ve tedavi planı yapılmasını destekler ve tedavinin sonuçlarının değerlendirilmesini sağlar.

Çocuk hastaların X-ray görüntüsü çekilirken kullanabilecekleri kurşun yelekler bulunmaktadır. Dental X-ray cihazlarından salınan radyasyon düşüktür. Klinikler Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından radyasyon güvenliği konusunda düzenli denetime tabi olan, radyasyon kullanma lisansı ve yetkisi olan güvenilir kuruluşlardır. Diş hekiminin önerdiği durumlarda çocukların radyografisinin alınmasında sakınca yoktur.