DİŞ SIKMA VE GICIRDATMA

DİŞ SIKMA VE GICIRDATMA

Diş sıkma, çiğneme kaslarının gece veya gün boyu devam ettirdiği aktivite ile oluşan ve diş gıcırdatması ile birlikte de olabilen bir durumdur. Bir çok hasta uzun yıllar boyunca dişlerini sıktığını bilmeden günlük yaşamına devam eder. Genellikle klinik muayene esnasında tespit edilir. Stres dolu günlük yaşam, çene yapısı ya da sinir sistemindeki bozukluklar, ilaçların yan etkileri gibi bir ya da birden çok nedenden kaynaklı olabilir. Diş sıkma alışkanlığının tedavi edilmemesi halinde, dişlerde aşınma, dentin açıklıkları ve hassasiyetler, dişeti problemleri olabileceği gibi sabahları çene kaslarında yorgunluk, yüzde asimetri, baş ağrıları, boyun ağrıları ve buna daha da ileriki durumlarda eklem problemleri de eklenebilir. Tedavi olarak çok sıklıkla hastalara gece koruyucuları olarak bilinen oklüzal splint (diş sıkma apareyi) tavsiye edilir. Gece koruyucuları, dişlerin temasını engellediğinden aşınmayı da azaltır kas aktivitesi azalır böylece oluşabilecek zararlar önlenir.

MASSETER BOTOKS

Bruksizm tedavisinde botoks kullanılabilmektedir. Botoks, kas kuvvetini azaltma etkisi ile yüzde de fazla çalışan kasların kuvvetlerinin dengelenmesi amacıyla kullanılmaktadır. Dişlerimizi sıkmayı sağlayan kaslar, diş sıkma alışkanlığı olanlarda daha da kuvvetlenmektedir. Dolayısıyla aşırı kuvvetlenmiş kası botoks uygulaması ile normal bir çiğneme kuvvetine geri getirmek mümkündür. Böylece diş sıkma alışkanlığı sebebiyle dişlerin daha fazla zarar görmesi engellenir.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.