Scroll Top

DİŞ PROTEZLERİ

Diş Protezleri

Diş protezleri, kaybedilen dişlerin yerini alan çıkarılabilir veya sabit diş parçalarıdır.

Zirkonyum Porselen Kaplamalar

Diş hekimliğinde yıllar boyunca metal destekli porselenler kullanılmış ve halen de kullanılmaktadır. Ancak metal porselenlerin dişetinde renklenmeye sebebiyet vermesi ve dişetinden metal rengin yansıması önemli bir dezavantajdır. Bu nedenle daha estetik, daha doğal görünüm veren zirkon alt yapılı porselenler uzun yıllardır kullanılmaktadır. Zirkonyanın diş etiyle uyumlu olması, doğal ve estetik görünümü dişeti sağlığı açısından da son derece önemlidir. Bu sebeple Zirkon porselen kaplamalar, başta ön bölgede çok kullanılmak üzere arka bölgelerde de güvenle kullanılabilecek tedavilerdir.

Full Porselen Kaplamalar

Tam seramik, Empress kaplama olarak da bilinen full porselenler zirkon porselenlerden farklı olarak zirkon alt yapı yerine seramik çekirdek üzerine yine porselen ilavesi ile elde edilen sistemlerdir. Özel tekniklerle ve bilgisayar yardımıyla laboratuvarlarda üretilen full porselenler ışık geçirgenliğinin fazla olması, biyolojik uyumları ve estetik olmaları sebebiyle en çok ön bölgelerde kullanılmaktadır. Yapılan çalışmalarda arka bölgeler için uygun olmadığını gösterse de günümüzde rahatlıkla arka bölgelerde de kullanılmaktadır. Hem metal porselenler ve zirkonyum kaplamalara alternatif olarak hem de metal porselenlerin ve zirkonya porselenlerin yarattığı dezavantajların ortadan kaldırılması için piyasaya sunulan bu sistemler çok güvenle ve başarılı bir şekilde diş hekimliğinde yıllardır estetik olarak kullanılan tedavi seçeneğidir.

Sabit ve Hareketli Protezler

Sabit ve hareketli protezler, kısmı veya total dişsizlik durumlarında yapılan protetik restorasyonlardır. Sabit protezler olarak kısmi diş eksikliklerinde kayıp dişin boşluğunu doldurmak için geri kalan dişlerden destek alarak yapılarak restorasyonlardır. Hareketli protezler ise sabit protezlerle ağızdaki dişlerin tamamını kazandırmanın mümkün olmadığı durumlarda hastanın, kendisinin takıp çıkartabileceği ve var olan dişlerinden destek alarak çene üzerinde tutabildiği protezlerdir.

 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.