Scroll Top

Ortodonti

ORTODONTİ

Dişlerin ağızdaki dizilimi, sıklığı ya da seyrekliği, birbirine uyumu hem  gülüş estetiği hem de çiğneme, konuşma gibi fonksiyonların yerine getirilmesi açısından önemlidir. Dişlerin dizilim ve hizalanma problemleri çiğnemeyi ve konuşmayı farklılaştıracağından sindirim sistemi, iletişim ve özgüven sorunları yaşanabilir.

Özellikle dizilim ve hizalanma problemi olan dişlerde, genellikle etkin temizliğin yapılamamasına bağlı olarak, uzun süre tedavi edilmeyen  ortodontik sorunlar hastanın genel diş ve diş eti sağlığını tehdit eder.

Ortodontik tedavi diş teli tedavisi olarak da bilinir. Dişe yerleştirilen metal ya da seramikten   yapılmış braket adı verilen teller aracılığı ile dişlerin dizilimleri, sıklık ve seyreklikleri ayarlanır. Gülüş estetiğini sağlayan tedavilerden biri olan ortodontik tedaviler hem çocuklar hem de yetişkinler için uygulanır.

Ortodontik tedavide hastanın tercihleri ve diğer koşullar dikkate alınarak değişik  özelliklerde diş teli, braketler ve  şeffaf plaklar kullanılmaktadır. Seramik braketler şeffaf görüntüleri ile metal diş telinden farklı olarak ağızda dikkat çekmezler. Lingual braketler dişlerin iç yüzeyine yerleştirilerek görünmezler. Şeffaf plaklar ise şeffaflığı ile ağızda fark edilmeyen, yemek veya temizlik sırasında kolaylıkla çıkartılabilen plaklardır.

 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.