Scroll Top

RESTORATİF DİŞ TEDAVİLERİ

RESTORATİF DİŞ TEDAVİLERİ

Restoratif diş hekimliği, dişin ve dişi çevreleyen tüm yapıların  çeşitli nedenlere bağlı olarak zaman içinde ya da travmatik olarak  yaşanan estetik ve fonksiyonel kayıpları geri kazandırmayı ya da  durdurmayı amaçlayan diş hekimliği uygulamalarıdır. Restorative diş hekimliğinde estetik diş hekimliği, periodonti, endodonti, protetik diş hekimliği uygulamaları kullanılır. 

DOLGULAR

Diş köküne henüz ulaşmamış veya kanal tedavisinin gerekli görülmediği  çürük vakalarında  dolgu tedavisi, çürüme ile oluşan estetik ve işlevsel kayıpları geri kazandıraran ve dişin ömrünü uzatan önemli bir restoratif tedavidir. Diş çürüğü tedavi edilmezse dişin kaybedilmesine ve yakınındaki dişlerin de sağlığının bozulmasına sebebiyet verir. Dolgu tedavisi ile dişin etrafındaki dokuların zarar görmesi engellenir.

Dolgu tedavisinde öncelikle çürük doku  dişten arındırılır. Uzaklaştırılan çürük dokudan  kalan boşluğa, dişin kendi şeklini alacak şekilde özel kompozit rezin dolgu maddeleri doldurularak hem diş estetiği hem sağlığı yeniden sağlanır. 

Dolgu işlemi yalnızca çürük dişlerin tedavisinde değil, kırılmış veya şekli bozuk dişlere doğal ve estetik bir görünüm vermek için de kullanılan bir tedavidir. Düzenli diş hekimi kontrolu  dolgunun ömrünü uzatır.

Günümüzde dişe ve dişin doğal görüntüsüne uyumlu, estetik açıdan etkileyici sonuçlar veren dolgu malzemeleri kullanılmaktadır. Kompozit dolgular, amalgam ya da altın dolgulara göre diş rengine daha uyumlu ve estetik dolgulardır.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.