ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çocuk diş hekimliği çocuk hastaların süt dişlerinin ve daimi dişlerinin sağlığı ile ilgilenir. Şekerli gıdalara düşkünlük, ağız içi hijyenin yeterli yapılamaması ve süt dişlerinin kolay çürüyebilen yapısı sebebiyle, süt dişlerine çürükten koruyucu işlem olarak florür sürülür ve fissür örtücü kullanılır. Ağrısız olan bu işlemler çocukların dişlerini çürümeye karşı korur ve çocukların diş hekimine düzenli gitme alışkanlıklarını geliştirir.

Çürüğün başladığı ya da ilerlediği süt dişlerine dolgu, ampütasyon ve kanal işlemlerinden uygun olanı yapılarak, daimi dişler sürene kadar, süt dişlerinin korunması sağlanır.

Ortodontik sorunlar ve parmak emme alışkanlığı çocuklarda sıklıkla karşılaşılan şikayetlerdir. Ortodontik sorunlar için diş hekimi çocuğun yaşını, ağız ve çene yapısını, süt ve daimi diş gelişimini dikkate alarak diş telinin kullanım sürecini planlar. Çocuklarda emme alışkanlığı diş yapısını bozduğundan diş hekimlerinin erken teşhisi ile bu durum alışkanlık bıraktırıcı apareylerle kontrol altına alınır.

Çocukların hareketli karakterleri ve gelişmekte olan dikkat becerileri sebebi diş kırılması karşılaşılabilecek bir durumdur. Kırılan ya da çıkan dişin en kısa sürede süt veya temiz su içine konularak diş hekimine götürülmesi halinde kırık ya da çıkan dişin restorasyonu yapılabilinir.