DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Dişler zamanla renk değiştirirler. Dişteki renk değişikliğinin başlıca nedenleri; yaşlanma, sigara ve tütün kullanımı, çay, kahve tüketimi, renkli ve asitik gıdaların tüketilmesi, anne karnında veya erken bebeklik döneminde alınan bir grup antibiyotik, aşırı florür alımı, yetersiz günlük ağız bakımı, amalgam dolgular ve zaman zaman kanal tedavisidir.

Dişteki renk bozulmalarını tedavi etmek için beyazlatma işlemi uygulanır. Beyazlatma işleminin ofis tipi  ve ev tipi olmak üzere  2 farklı uygulama  yöntemi vardır. Ev tipi beyazlatma seçeneğinde hastanın ağız ölçüsü alınarak hastaya, evde kullanacağı  özel bir diş beyazlatma plağı hazırlanır. Hekimin gösterdiği şekilde ve ölçülerde beyazlama plağına beyazlatma jeli konularak plak ağza yerleştirilir ve 6-8 saat  kadar plak ağızda tutulur. Jelin ağartıcı etki verdiği bu işlem 10-15 gün uygulanır. Dişteki lekelenmeye bağlı olarak birinci haftadan itibaren istenen sonuç alınabilir.  Bu süre içerisinde renkli içeçek ve yiyeceklerden uzak kalınır . Plak genellikle gece kullanılır.

Ofis tipi beyazlatma klinikte, özel ağartma jeli ile yapılan yapılan, yaklaşık 30-60 dakika süren bir işlemdir.  Minelerinin durumuna göre beyazlatma işleminin tamamlanması ve etkin sonuç vermesi için ikinci bir seans gerekebilir. Ev tipi beyazlatmaya göre daha kısa sürede sonuç alınır. Uygulanması kolay ve basittir, Ancak ev tipi beyazlatmadan farklı olarak işlem sonrasında kısa bir süre için soğuk sıcak hassasiyeti görülebilir.

Beyazlatma sadece doğal dişlere uygulanabilen bir işlem olduğundan porselenler beyazlatılamaz bu yüzden özellikle ön bölgede protez restorasyonlar mevcutsa ve beyazlatma işlemi sonrası restorasyon ile dişler arasında renk farklılığı oluşacaksa hasta bilgilendirilir ve hasta kararı doğrultusunda gerekirse restorasyon yeni elde edilen diş renginde değiştirilebilir.

Diş rengi kişiye özel olup diş rengin ne kadar açılabileceği alttaki dentin tabakasına bağlıdır. Kanal tedavisi görmüş dişlerde oluşan renk değişikliğini gidermek için kanal içine özel beyazlatma ilacı konularak, kanal tedavisi görmüş dişin rengi beyazlatılır. 

Diş çürüğüne bağlı olarak gelişen renklenmelerde ise öncelikle çürük temizlenir ve temizlenen bölge diş renginde dolgu maddesi ile restore edilerek fonskiyon ve estetiği geri kazandırılır.

Tedavi edilmemiş bir çürüğe ya da  da kırık dişe bağlı olarak gelişen diş kökü enfeksiyonu, yüksek çatlama ve kırılma riski, hassasiyet olması gibi duurmlarda diş hekimi beyazlatma tedavisini uygun bulmayabilir. 

Beyazlatma günlük ağız bakımına uyulduğu sürece uzun süre kalıcı etki bırakan estetik bir tedavidir. Beyazlatma işlemi yapılmış dişlerin ağız bakımı ve diş temizliği düzenli yapılması halinde yılda tek seanslık bakım işlemi ile beyazlatma işleminin ömrü uzatılabilir. 

İstenen sonucun alınması ve dişlerin zarar görmemesi için beyazlatma işlemi için diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.