Scroll Top

DİŞ BEYAZLATMA

DİŞ BEYAZLATMA

Dişler zamanla çay, kahve, sigara, renkli içecek ve gıdaların tüketimine bağlı olarak renkleşmektedir. Dişin en dış tabakası (mine) gözle görülemeyecek şekilde aslında delikler bulunmaktadır. Zamanla. Bu renklendirici ajanlar bu deliklerden içeri girmekte ve dişler renkleşmektedir.

Dişlerde meydana gelen sarı-hafif kahverengi renkleşmeler 2 tip tedavi yöntemi ile beyazlatma işlemi uygulanır.  Bunlardan ilki diş hekimlerin muayenehane/ kliniklerde uyguladığı ve daha hızlı sonuç alındığı ofis tipi beyazlatmadır. Hastanın diş yapısının (minenin) durumuna göre 3-4 seans süren yaklaşık her seansın 30-60 dakika sürdüğü bir işlemdir. Diğer beyazlatma yöntemi olan ev tipi beyazlatmada ise diş hekimi kontrolünde uygulanır. Hastanın ağız içi ölçüsü alınarak hastaya evde kullanacağı özel şeffaf plakları hazırlanır ve beyazlatma jeli konularak ağza yerleştirilir. Hem ofis tipi hem de ev tipi beyazlatma süresince ve bir hafta sonrasında renkli içecek ve yiyeceklerden kaçınılır.

Diş rengi kişiye özel olup diş rengin ne kadar açılabileceği alttaki dentin tabakasına bağlıdır. Kanal tedavisi görmüş dişlerde oluşan renk değişikliğini gidermek için kanal içine özel beyazlatma ilacı konularak, kanal tedavisi görmüş dişin rengi beyazlatılır. 

Diş çürüğüne bağlı olarak gelişen renklenmelerde ise öncelikle çürük temizlenir ve temizlenen bölge diş renginde dolgu maddesi ile restore edilerek fonskiyon ve estetiği geri kazandırılır.

Tedavi edilmemiş bir çürüğe ya da  da kırık dişe bağlı olarak gelişen diş kökü enfeksiyonu, yüksek çatlama ve kırılma riski, hassasiyet olması gibi duurmlarda diş hekimi beyazlatma tedavisini uygun bulmayabilir. 

Beyazlatma günlük ağız bakımına uyulduğu sürece uzun süre kalıcı etki bırakan estetik bir tedavidir. Beyazlatma işlemi yapılmış dişlerin ağız bakımı ve diş temizliği düzenli yapılması halinde yılda tek seanslık bakım işlemi ile beyazlatma işleminin ömrü uzatılabilir. 

İstenen sonucun alınması ve dişlerin zarar görmemesi için beyazlatma işlemi için diş hekimine muayene olunması gerekmektedir.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.