Diş Ağrısı

Diş ağrısı çenenin bir bölgesinde hissedilen ve genellikle dişlerden kaynaklanan ağrıdır.

Diş ağrısının birçok nedeni vardır ancak en sık karşılaşılan derin diş çürüklerinden kaynaklanan ağrılardır. Çürük dişlerin en dış tabakası olan mine tabakasını geçip içteki dokulara doğru ilerledikçe (dentin tabaka) ve sinire yaklaştıkça ağrı artar. Bu ağrı hastalarda değişik şekilde (sıcak ve soğukta hassasiyet, uzun süren devam eden ağrılar, sızı şeklinde oluşan ağrılar ) kendini gösterebilir. Tedavi edilmediği durumlarda derin çürükler apse oluşturabilir ve ağrılar çok şiddetli duruma gelebilir.

Ayrıca dişlerin aşınmasına bağlı olarak dentin tabakanın ortaya çıkması, dişte çatlakların oluşması, dişeti çekilmesi ile kök yüzeylerinin ortaya çıkmasına bağlı olarak, sıcak ve soğuk hassasiyeti ta kişilerde hassasiyete ve ağrıya neden olur. Bir diğer diş ağrısının nedenlerinden biri diş eti kaynaklı ağrılardır. Bunlar İki dişin arasına gıda sıkışması ile dişetine yapılan baskı, iyi ağız hijyeni olmayan kişilerde dişetlerinde görülen iltihaplanmalar sonrası basıncın artmasıyla hissedilen diş ağrıları ve hassasiyetler Çok sık karşılaşılmasa da yansıyan ağrılar ve sinüzit sebebiyle oluşan ağrılar diş ağrısı işe karıştırılabilir.

DİŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Diş ağrılarında önemli olan kalıcı çözümlerdir. Diş ağrısı birçok sebepten kaynaklı olduğu için Mutlaka hekim kontrolü yapılmalı ve ağrının nedeni saptanmalıdır. Derin diş çürüğü sebebi ise kanal veya dolgular ile gecikmeden tedavi edilmeli, dişeti hastalıklarından kaynaklıysa dişeti tedavisi başlanmalıdır. Bunlar tedavi edilmediği takdirde apseler, büyük iltihaplar oluşabilir çok daha şiddetli ağrıların oluşmasına sebebiyet verebilir.

20’lik dişler genellikle 18yaşından itibaren çıkmaya başlarlar ve 3. Büyük azı dişlerimizdir. Kişiden kişiye göre bu dişler bazen çok kolay ağızda çıkabilmekte bazende çene kemiği içinde gömülü veya yarı gömülü olduğunda o bölgede ki dişetinde hiperemi (kızarıklık) bazen dişeti cebinin çok iyi temizlenememesine bağlı dişeti enfeksiyonuna veya pozisyon olarak yandaki dişe baskı yapmasına bağlı 20’lik diş ağrısı olabilir. Bazen iltihap ilerlediğinde 20’lik diş ağrısı çenede kulağa ve boyuna kadar yayılan ağrılar oluşabilir ve bu durumda hastanın ağız açma kapasitesinden yeme içmesine günlük yaşamını etkileyebilir. 20’lik diş ağrılarının hekim muayenesi ve kontrol sonrası diş hekimi çekilip çekilmeyeceğine karar verir.

Online Randevu Almak İçin Tıklayın.

bir yorum bırakın