Scroll Top

FİSSÜR ÖRTÜCÜ

Çocukların rutin diş hekimi ziyaretlerinde sıklıkla diş çürüklerine rastlanır.

Genellikle çocuklarda şeker tüketiminin fazlalığına, süt dişlerin çürümeye karşı daha dayanıksız olmasına ve çocukların diş bakımı becerilerini yeterince geliştirmemiş olmalarına bağlı olarak sıklıkla görülebilen diş çürüklerini önlemek için diş kliniklerimizde fissür örtücü adı verilen koruyucular kullanılmaktadır. Fissür akışkan bir dolgu maddesidir.

Diş yüzeyinin girintili ve çıkıntılı yapısı çene kuvvetlerinin dağılımını ve çiğneme fonksiyonunun etkinliğini artırır. Bununla birlikte dişin bu girintili ve çıkıntılı yapısı besin artıklarının içinde birikmesine ve dişin üzerinde tutulmasına uygun bir ortam sağlar.

Günlük diş bakımı becerileri henüz yeterince gelişmemiş olan çocukların diş girintilerinde biriken besin artıkları süt dişlerinde çürümeye neden olur. Bu nedenle dişin girintili çıkıntısı yapısını ortadan kaldırmak ve dişi kolay temizlenir hale getirmek için fissür örtücü dolgular kullanılır.

Diş aşısı da olarak bilinen bu uygulama 10-15 dakikalık bir seansta çocuğu huzursuz etmeden kolaylıkla uygulanır.

Yapılan fissür dolguda daha sonra oluşabilecek aşınmalar, rutin diş hekimi ziyaretinde tespit edilerek yeniden doldurulur.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.