Scroll Top

IMMEDIATE İMPLANT YERLEŞTİRME

IMMEDIATE İMPLANT YERLEŞTİRME

(Akademik tezden alıntılanmıştır, MSc. Dt.  İhsan Özal, Universita degli Studi Guglielmo Marconi, Toscana, 2019)

İmplant, diş hekimliğinde, kaybedilen dişin yarattığı fonksiyonel ve estetik kayıpları  telafi eden önemli bir tedavidir. Herhangi bir bitişik dişten destek almadan ve herhangi bir dişe zarar vermeden kolayca uygulanır. Diş eti mukozasına ve kemiğine zarar vermez. Ömür boyu diş kökü olarak tasarlanmıştır. İmplantın estetik ve doğal görünümü ile çiğnemek, konuşmak ve gülmek gibi fonksiyonların rahatlıkla yerine getirilmesi sosyal yaşamda kişinin kendine güvenini artırır.  İmplant ile çiğneme, konuşma, gülme gibi  doğal fonksiyonlar estetik ve doğal dişe yakın rahatlık açısından  yüksek başarı ile geri kazanılır.  Eksik dişleri telafi etmek için sabit veya hareketli, kısmı veya tam protez gibi diğer alternatiflerle karşılaştırıldığında, diş implantları hastalar için başarılı bir rehabilitasyon sağlar.

İmplant tedavisi ilk uygulanmaya başladığında, implantın yerleştirilmesi için çekilen diş dokusunun iyileşmesi bekleniyordu. Bu ekol hala diş hekimliğinde kullanılmakla birlikte teknolojik ve bilimsel çalışmaların ve gelişmelerin bir sonucu olarak  yeni implant yerleştirme teknikleri geliştirilmiştir.

Dental implantlar, diş çekildikten sonra  soketlere yerleştirildikleri zamana göre immediate implantlar, delayed  veya late implantlar olarak sınıflandırılır. Late implantlar diş çekildikten  en az 6 ay sonra soketlere yerleştirilirken, delayed implantlar 1-3 ay içinde , immediate implantlar ise diş çekilir çekilmez sokete yerleştirilir. İmmediate implant yerleştirme yaklaşımında,  diş çekildikten sonra osseointegrasyon süresi beklenmez,  yeni çıkarılmış diş soketine  implant hemen yerleştirilir. Late ve delayed implant yerleştirme yaklaşımında  dokunun iyileşmesi hedeflenirken, immediate implant yerleştirme yaklaşımında  kemik kaybının önlenmesi amaçlanmaktadır.

Immediate implantın uygulamasında  aynı seansta  hem dişin çıkarılması, hem kemik greftinin yapılması hem de tekli ya da çoklu implant yerleştirilmesi mümkün hale gelir. İmmediate implant tekniği 1976 yılında  Schulte ve Heimke tarafından tanıtılmıştır. Bu uygulama ile diğer yerleştirme tekniklerinde karşılaşılan kemik kayıplarını önlenmesi sağlanmıştır. Aynı zamanda birden çok cerrahi işlem ve implant tedavisi tek seansta gerçekleşerek hasta ve hekim için implant tedavisinin süresi önemli oranda kısalır. Ayrıca,  maksiller ön ve premolar dişlerin çıkarılmasından hemen sonra yerleştirilen implantlar ile yumuşak doku  korunur ve hastanın estetik açıdan memnuniyeti sağlanır.

Diş çekiminden sonra, yumuşak ve sert dokudaki kayıp hızlı bir şekilde meydana gelir, eğer soketler tedavi edilmeden bırakılırsa, sırtın dış konturları deforme olur, alvelor kemik rezorpsiyonu kemik eksikliklerine, estetik problemlerine ve implant yerleştirmek için cerrahi müdahale gerektirebilecek zorluklara neden olur. Dişler çene kemiğini Besler. Diş çekildiğinde çeneyi artık destekleyemediğinden, çiğneme fonksiyonu çene kemiği üzerindeki basıncı arttırır. Bu, kemik kaybı sürecini hızlandırır. Immediate implant,  alveoler sırt boyutlarını korumanın bir yolu gibi görünmektedir. Bu uygulama  sadece kemik kalitesini korumakla kalmaz, aynı zamanda yumuşak dokuyu da korur ve daha yüksek estetik sonuçlara neden olur. Tedavi ve iyileşme süresi azalır. Acil implantlar sıklıkla başarısız olma riski ile ifade edilmekle birlikte, klinik çalışmalar, derhal yerleştirmeden sonra implant sağkalım oranlarının gecikmeli yerleştirmeden sonrakine benzer olduğunu desteklemektedir.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.