İmplant Hakkında Bilgiler

İmplant Nedir?

İmplant yapay diş kökü olup, diş eksikliği tedavisinde kemik içine yerleştirilen ve üzerine diş (kron) yapılan titanyum vidalardır.

İmplant Tedavisi Nedir?

İmplanttan destek alınarak yapılan her türlü diş tedavisine implant destekli diş tedavisi denir. Bazen bir diş eksikliği, bazen kısmı diş eksikliği, bazı durumlarda da bütün dişlerin eksikliğinde uygun planlamalar yapılarak implant destekli protez restorasyanları uygulanır.

İmplant Tedavisi Aşamaları Nelerdir?

İmplant tedavisinin birinci aşaması planlama, ikinci aşaması hijyen ve ağız hazırlığı, üçüncü aşaması uygun görülen yerlerin greflenmesi (kemik ilave edilmesi), dördüncü aşaması implantın yerleştirilmesi, beşinci aşaması diş restorasyonlarının tamamlanmasıdır. Bazen bu aşamaların bir kaçı, bazen de hepsi tek seansta yapılabilmektedir.

İMPLANT TEDAVİSİ SONRASI DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

İmplant hijyen konusunda doğal dişten daha duyarlıdır. Hekimin hijyen konusundaki yönlendirmelerine kesinlikle uyulmalıdır. Düzenli olarak (altı ayda bir) hekim kontrolu yapılmalıdır.

İMPLANT SONRASI NASIL BESLENMELİ?

İmplant tedavisi zaten kaybedilmiş olan çiğneme yeteneğini geri kazandırmak için yapılmış olduğundan, implant sonrası özel bir beslenme sınırlaması yoktur.

İMPLANT İLTIHAP KAPARSA NE YAPILMALI?

İmplantın iltihaplanması durumunda, iltihaplanan bölge temiz tutulmalı, ara yüz fırçası ile temizlenmeli, tuzlu su ile gargara yapılmalı ve en kısa sürede hekime başvurulmalıdır.

İMPLANT SONRASI YÜZ ŞİŞMESİ NASIL GEÇER? 

İmplant sonrası ağrı ve şiş beklenilen bir durum değildir. Sinüs lifting gibi destekleyici cerrahi işlemler yapılmışsa az bir şişme olabilir, bu da kendiliğinden geçer.

İMPLANT SONRASI BUZ TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

İmplant sonrası buz tedavisi sadece tedavinin yapıldığı gün uygulanır. Amaç kanamayı durdurmak, ağrı ve şişmeyi engellemektir.

İMPLANT SONRASI GARGARA NASIL YAPILIR?

İmplant tedavisinin gerçekleştiği gün gece yatmadan önce bir kez, takip eden 3 gün boyunca da günde iki sefer tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Kimyasal gargaralar bakterileri öldürmekle beraber yaranın iyileşmesini geciktirebilir.

İMPLANT DİKİŞLERI KAÇ GÜN SONRA ALINIR?

Çoğu zaman eriyen dikiş atıldığından hasta dikiş aldırmak zorunda kalmaz. Normal dikiş atılırsa, işlemden bir hafta sonra dikişler alınır.

İMPLANT DİKİŞLERİ AÇILIRSA NE OLUR?

İmplant dikişleri açılması halinde yaranın iyileşmesi bozulacağı için komplikasyon riski doğar.

İMPLANT SONRASI SIGARA İÇİLEBİLİR Mİ?

Yaranın iyileşmesini olumsuz etkileyeceğinden, implant işleminden itibaren bir hafta süreyle sigara içilmemelidir.

İMPLANT SONRASI ALKOL KULLANILIR MI?

İmplant sonrasın alkol kullanılabilinir. Ancak; implant işleminden sonra kullanılan antibiyotik alkol ile birlikte alınamayacak bir antibiyotikse, alkolden kaçınılmalıdır.

İmplant Fiyatları Ne Kadar?

İmplant fiyatlarını öncelikle implantın üretici firması belirler. İmplant değerli metallerin ve yüksek teknolojilerin kullanıldığı ve sürekli arge çalışmaları ile desteklenen ürünlerdir. Dünyaca ünlü üretici implant firmalar, yıllardır kaliteleri, teknoloji, tasarımları ve arge çalışmaları ile kendilerini kanıtlamışlardır. Bu nedenle ürünleri kıyaslamalı olarak daha pahalı olmaktadır. Ancak; sektöre sürekli olarak yeni üreticilerin girmesi ve rekabet sebebiyle hemen hemen her bütçeye uygun implant markası bulunmaktadır. Bu açıdan otomotiv sektörüne benzetilebilinir. Ancak buna rağmen sektörde dikkatli olunması gereken kötü niyetli, sahte, taklit ya da kalitesiz implant satışı yapan firmalar olabilir.

İmplant cerrahi bir işlemdir. Sıklıkla greft, sinus lifting gibi cerrahi işlemlerle desteklenmesi gerekebilir. Bu nedenle bu tedaviyi yapan hekimin bilgi ve becerisi, deneyimi, uzmanlığı da önemlidir.

İmplant tedavisi fiyat aralığı ne kadar ?

İmplant fiyatları kullanılan implant markasına, hekimin deneyim ve uzmanlığına, yapılan diğer cerrahi işlemlere göre fiyatı değişkenlik gösterir. İmplant fiyatları Amerika ve Avrupa ülkelerinde oldukça pahalı tedavilerdir. Ülkemizde daha ucuz olan bu tedaviler daha çok 2000TL-7000TL (300 euro-1000 euro) arasındadır.

Diş Hekimleri Odası 2020 yılı İmplant fiyat tarifesi nedir?

2020 yılı Diş Hekimleri Odası implant fiyatları yaklaşık 2000 TL – 2500 TL arasındadır.

İmplant Tedavisi Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın

İMPLANT TEDAVİSİNİ KİMLER TERCİH ETMELİ?

Geçmişte bifosfonat içeren herhangi bir ilaç kullanmadığı sürece, diş eksiği olan herkes implant tedavisi tercih edebilir. Bazı durumlarda sistematik hastalığı olan hastalardan doktorunun onayı istenebilir.

İMPLANT TEDAVİSİNİ KİMLER TERCİH ETMEMELİ?

20 yaşından küçükler ve geçmişte bifosfonat içeren ilaç kullananlar ve diş eksiği olmayanlar için implant tedavisi tavsiye edilmez.

İMPLANT ŞİKAYETLERİ NELERDİR?

İmplant tedavisi diş eksikliği ile ilgili tedavilerde, estetik görünüm, çiğneme ve konuşma fonksiyonlarını geri kazandırılması, doğal dişe oldukça yakın ve uzun ömürlü oluşu ile en çok tercih edilen tedavidir. Ancak zaman zaman diş restorasyonlarının altına besin girmesi, hijyen zorluğu ve doğal dişe göre restorasyonların estetik beklentileri karşılamaması, enfeksiyon gibi şikayetler olabilir. Yapılan restorasyonlarda kırılmalar doğal dişe göre daha fazladır. Dişler kemikte yaylandıkları için kaplamaya gelen kuvvet esner. implantta bu özellik olmadığından, kaplamaya gelen baskı daha fazla olur ve bu implant üzerindeki restorasyonlarda kırılmaya sebebiyet verebilir.

İMPLANTIN ZARARLARI VAR MIDIR?

Diş tedavilerinde implant 1965 yılından beri dünyada başarı ile kullanılmaktadır. Bu alanda yapılan arge yatırımları oldukça fazladır. İmplantın bilinen bir zararı yoktur.

İMPLANT SONRASI AĞRI NE KADAR SÜRER?

İmplant işleminden sonra ağrı beklenen bir durum değildir.

İMPLANT SONRASI AĞRI GEÇMEZSE NE YAPABİLİRİM?

İmplant sonrası ağrı beklenen bir durum olmadığından, ağrı oluşması halinde ağrı kesici alınmalı ve hekime başvurulmalıdır.

İMPLANT SONRASI ENFEKSİYON OLURSA NE YAPABİLİRİM?

İmplant sonrası enfeksiyon olması durumunda, bu bölge temiz tutulmalı, ara yüz fırçası ile temizlenmeli, tuzlu su ile gargara yapılmalı ve en kısa sürede hekime başvurulmalıdır.

İMPLANTIN TUTMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

İmplantın tutmadığı sallanmasından, ağrı ve enfeksiyon oluşmasından anlaşılır. Bazı durumlarda hasta implantın tutmadığını fark edemez, hekim muayenesinde farkedilir.

İMPLANT İYİLEŞME BAŞLIĞI NEDİR NASIL TAKILIR?

İyileşme başlığı implant kemiğe kaynadıktan sonra etrafındaki diş etinin şekillendirilmesi için uygulanan bir ara parçadır. İmplantın içine vidalandıktan sonra diş etinin şekillenmesi beklenir.

İMPLANTIN YASAK OLDUĞU ÜLKELER VAR MI?

İmplant, Avrupa ülkeleri ve Amerika başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde ve tüm gelişmiş ülkelerde uygulanmakta ve bu alanda büyük bütçeli arge yatırımları yapılmaktadır.

İMPLANT KANSER YAPAR MI?

İmplant değerli metallerden, yüksek teknoloji kullanılarak yapılan tasarımlardır. Şu ana kadar implant ve kanser ilişkisini destekleyecek bir vaka kaydedilmemiştir.

İMPLANT MARKALARI NELERDİR?

Her ülkenin ilgi gösterdiği önemli bir teknoloji olması sebebiyle dünyada birçok implant markası bulunmaktadır. Straumann, Nobel, Camlog, Zimmer, Bredent dünyaca tanınan markalardan bazılarıdır.

YERLI İMPLANT MARKALARI HANGİLERİ?

Üretim yeri İzmir’de bulunan NucleOSS, 10 yıldan fazla sektörde üretim yapan yerli implant markalarındandır.

*Online Randevu İçin Tıklayınız

bir yorum bırakın