Scroll Top

ORTODONTİK TEDAVİ

ortodontİK TEDAVİ (DİŞ TELİ TEDAVİSİ) 

ORTODONTİK TEDAVİ (DİŞ TELİ TEDAVİSİ) NEDİR?

 Ortodontik tedavilerde amaç; kişinin yüz yapısına uygun bir biçimde dişleri fonksiyonel ve estetik olarak uyumlu hale getirip hastalara estetik bir gülüş kazandırmaktır. Diş çapraşıklıkları, boşlukları, eksiklikleri, alt veya üst çenelerde ileride veya geride olma durumları, çenelerin birbiriyle uyumlu kapanamama problemleri ortodontik tedavi sınırları içine girer. Maloklüzyon (kapanış  bozukluğu) durumuna, şiddetine ve hastanın yaşına göre tedavi planı yapılır. 

 

DİŞ TELİ TEDAVİ HANGİ YAŞ GRUBU İÇİN UYGUNDUR?

Diş teli tedavileri olarak da bilinen ortodontik tedaviler; 6-7 yaşlarından itibaren dişlerdeki ve /veya çeneler arası uyumsuzlukları düzeltmek için uygulan tedavilerdir. Ortodontik tedavilerde, özellikle çeneler arası problemlerde 7-12 yaşları arası (hastanın ergenliğe girmeden önceki veya yeni girdiği zamanlar) tedaviye daha  elverişlidir. Bu yaşlar arasında çeneler arası kontrolü daha rahat sağlayabilmek, yetişkin hastalarda ise olan maloklüzyon durumunun ileride yol açabileceği problemlerin (diş kaybı, kemik kaybı) önceden önüne geçilebilmesi icin erken muayene faydalıdır.

Çene ve dişlerde dizilim ve hizalanma sorunu yaşayan yetişkinlere de ortodontik tedavi uygulanır.

 

ORTODONTİK TEDAVİ NASIL YAPILIR, AŞAMALARI NELERDİR?

 Ortodontik tedaviler kişiye özel tedavilerdir. Hastadan ağız içi ve ağız dışı fotograf kaydı alınarak, kendi ağız yapısının modeli çıkarılarak ve bazı radyografiler alınarak hastaya uygun tedavi planı yapılır. Ortodontik tedavilerde tedavi planı hastanın yaşına, maloklüzyon (kapanış bozukluğu) durumuna ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. 

Ortodontik tedavilerde kişinin isteğine, maloklüzyon durumuna ve tedavi planına göre;

  • Metal braket
  • Porselen (seramik) braket
  • Şeffaf plak
  • Lingual braketler

gibi seçenekler kullanılarak uygun tedaviler uygulanır.

Tedavi planı oluşturduktan sonra, hasta için seçilen tedavi şekline göre işlemler yapılır, genellikle ilk seansta braketlerin simantasyonu yapılır. Bu işlem acısız ve hastaya anestezi yapmayı gerektirmeyen bir işlemdir. Uygulanan işleme göre hastaların kontrol seansları 4 ile 6 haftalık periyotlar arasında değişmektedir.

 

ORTODONTİK TEDAVİ NE KADAR SÜRER?

Tedavi süresi kişiden kişiye degişmekle birlikte ortalama 1-3 yıl arasıdır.

 

ORTODONTİ TEDAVİ FİYATı NEDİR?

Ortodonti tedavisi kişiye özel bir tedavidir. Her hastanın maloklüzyon cinsi, şiddeti ve hastanın yaşı(kemik yaşı, gelişim durumu) farklılık göstereceğinden, oluşturulacak tedavi planı kişiden kişiye değişeceğinden, tedavi planı, süresi ve  tedavi ücretleriyle ilgili bilgeleri birebir hekim ile görüşerek öğrenmek doğru yöntemdir. Bir fikir oluşturması açısından  2020 yılı için ortodonti tedavileri genellikle 6.000-18.000TL  arasındadır.    

 

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.