Ortodontik Tedavi (Diş Teli Tedavisi) Nedir?

diş teli tedavisi

Ortodontik Tedavi (Diş Teli Tedavisi) Nedir?

Ortodontik tedavilerde amaç; kişinin yüz yapısına uygun bir biçimde dişleri fonksiyonel ve estetik olarak uyumlu hale getirip hastalara estetik bir gülüş kazandırmaktır. Diş çapraşıklıkları, boşlukları, eksiklikleri, alt veya üst çenelerde ileride veya geride olma durumları, çenelerin birbiriyle uyumlu kapanamama problemleri ortodontik tedavi sınırları içine girer. Maloklüzyon (kapanış  bozukluğu) durumuna, şiddetine ve hastanın yaşına göre tedavi planı yapılır. 

Ortodontik tedavilerde yaş sınırı yoktur. Bundan dolayı her yaştaki hastaya ortodontik tedavi uygulanabilir.

Diş teli tedavileri olarak da bilinen ortodontik tedaviler; 6-7 yaşlarından itibaren dişlerdeki ve/veya çeneler arası uyumsuzlukları düzeltmek için uygulanabilecek tedavilerdir. Ortodontik tedavilerde, özellikle çeneler arası problemlerde 7-12 yaşları arası (hastanın ergenliğe girmeden önceki veya yeni girdiği zamanlar) tedaviye daha  elverişlidir. Bu yaşlar arasında çeneler arası kontrolü daha rahat sağlayabilmek, yetişkin hastalarda ise olan maloklüzyon durumunun ileride yol açabileceği problemlerin (diş kaybı, kemik kaybı) önceden önüne geçilebilmesi icin erken muayene faydalıdır.

Ortodontik Tedavi (Diş Teli Tedavisi) Nasıl Yapılır, Aşamaları Nelerdir?

Ortodontik tedaviler kişiye özel tedavilerdir. Hastadan ağız içi ve ağız dışı fotograf kaydı alınarak, kendi ağız yapısının modeli çıkarılarak ve bazı radyografiler alınarak hastaya uygun tedavi planı yapılır. Ortodontik tedavilerde tedavi planı hastanın yaşına, maloklüzyon (kapanış bozukluğu) durumuna ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. 

Ortodontik tedavilerde kişinin isteğine, maloklüzyon durumuna ve tedavi planına göre;

  • Metal braket
  • Porselen (seramik) braket
  • Şeffaf plak
  • Lingual braketler

gibi seçenekler kullanılarak uygun tedaviler uygulanır.

Tedavi planı oluşturduktan sonra, hasta için seçilen tedavi şekline göre işlemler yapılır, genellikle ilk seansta braketlerin simantasyonu yapılır. Bu işlem acısız ve hastaya anestezi yapmayı gerektirmeyen bir işlemdir. Uygulanan işleme göre hastaların kontrol seansları 4 ile 6 haftalık periyotlar arasında değişmektedir.

Tedavi süresi kişiden kişiye degişmekle birlikte ortalama 1-3 yıl arasıdır.

Ortodonti Tedavisi (Diş Teli Tedavisi) Fiyatları Nedir?

Ortodonti tedavisi kişiye özel bir tedavidir. Her hastanın maloklüzyon cinsi, şiddeti ve hastanın yaşı(kemik yaşı, gelişim durumu) farklılık göstereceğinden, oluşturulacak tedavi planı kişiden kişiye değişeceğinden, hastalarımızın en çok merak ettiği tedavi süresi ve tedavi ücretleriyle ilgili genel ve net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır.  Diş teli tedavisi fiyatlarının ortodontist hekim muayenesi ve planlaması ile oluşturulması ortodonti tedavi fiyatları konusunda bilgi almanın en sağlıklı yoludur. 

Ortodonti Tedavisi  – Online Randevu Almak İçin Tıklayın.

Ortodonti tedavi hizmetimiz hakkında bilgi almak için tıklayınız.

bir yorum bırakın