Scroll Top

Beslenme Alışkanlığı ve Diş Sağlığı

Beslenme Alışkanlığı ve Diş Sağlığı

İnsan vücudunun gelişimi ve sağlığının korunması için protein, yağ, karbonhidrat açısından zengin, dengeli beslenme önemlidir. Beslenme alışkanlığının dişlerimizin sağlığı üzerinde olumlu ya da olumsuz etkileri bulunmaktadır.

Bilindiği üzere diş sağlığını tehdit eden en önemli sorun diş çürükleridir. Diş çürüklerini daha asidik ve bakteri gelişimine uygun ağız ortamları destekler. Nişastalı, karbonhidratlı ve şekerli besinler asit üretimini artırır. Şekerli yiyeceklerdeki şeker, dişe yapışarak bakterilerin ağız içinde çoğalacağı ortamlar yaratır. Bu nedenle asit oranını artıran şeker ve şekerli gıdalar, karbonhidratlı besinler, limon, portakal gibi narenciyelerin tüketiminde bilinçli olunmalıdır. Vücudun her türlü besine ihtiyacı olduğundan, beslenme alışkanlığı, karbonhidrat, şeker, protein ve yağ içeren besinlerin dengeli tüketimi üzerine geliştirilmelidir. Çikolata, makarna, limon, şarap, bira gibi asidik özelliği yüksek gıdalar tüketilirken, kalsiyum içeren (peynir, süt ) besinlerle asidin nötrleştirilmesine özen gösterilmelidir.

Kalsiyum diş dokusunu oluşturan kemiği güçlendirdiğinden hem de diş minesine zarar veren asidi nötrleştirdiğinden beslenme alışkanlıkları, süt ve süt ürünleri, mercimek gibi kalsiyum içeren besinlerle desteklenmelidir.

Fosfor diş sağlığı için önemli olduğundan fosfor açısından zengin balık ve süt tüketimine özen gösterilmelidir.

Yulaf, elma, kereviz, havuç gibi lifli ve sert yiyecekler tükürük salgısını artırarak çürümeyi engeller ve diş dokusu üzerinde masaj etkisi yaratır. Elmanın lifli yapısı ve sertliği ile diş sağlığı üzerindeki olumlu etkisi olduğuna dair görüşe karşılık içerdiği yoğun şekerin yıkıcı etkisine vurgu yapan farklı bir görüş bulunmaktadır. Elmanın şekerinin ağız içindeki asit oranını artırıcı etkisi bir dilim peynirle birlikte yenilmesi halinde dengelenmiş olur.

İnsan sağlığı açısından tüketilmesi gereken besinlerin yarattığı asidin dişler üzerindeki yıkıcı etkisini azaltmak için yeterince su tüketme, ağzı bol su ile çalkalama alışkanlığı kazanılmalıdır. Kafeinli ve alkollü içecekler ağız kuruluğu yaratacağından çok tüketilmesi tavsiye edilmez. Ancak yeşil çayın ağız içi bakterileri öldürdüğü ve ağız kokusunu giderdiği belirtilmektedir.

Kafeinli, alkollü, şekerli ve asitli içecekler tüketildiğinde ağız içi bol su ile çalkalanmalıdır.

Yiyeceklerin dişler üzerindeki yıkıcı etkisini azaltmak için ağız hijyenine ve dengeli ve bilinçli beslenmeye önem verilmelidir.

Online Randevu Almak İçin Tıklayın.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.