Genel Ağız ve Diş Sağlığı

GENEL AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI

Ağız ve diş sağlığını korumanın en iyi yolu 6 ayda bir diş hekimi kontrolü ve günlük ağız hijyeninin sağlanmasıdır.

Bir çok diş ve diş eti hastalığının ilerlemesi ve istenmeyen sonuçlara neden olması zaman içinde olur. Çürük, fırçalama esnasında kanama gibi bir çok vakada, günlük hayatın içinde ilk aşamalardaki bulgular fark edilmeyebilir. Diş sıkma (bruxism) ve diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklar uzun süre (aşınmaya bağlı aşırı mine kaybı ve şiddetli eklem, kas, baş, boyun ve kulak ağrısı olmadığı sürece) fark edilmeyebilir. Ancak düzenli hekim kontrolü ile yapılacak kapsamlı bir ağız içi tarama, ağız ve diş sağlığını tehdit edecek hastalıkların başlangıç aşamasında teşhis edilmesini, önlenmesini ya da diş kaybı gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşılmadan tedavi edilmesini sağlar. Hastanın anamnez ve genetik öyküsünün hekim tarafından bilinmesi, olabilecek genetik hastalıkların kontrol altına alınmasını, hastaya doğru tedavi planı uygulanmasını sağlar.

Ağız ve diş sağlığının korunması için bir başka düzenli davranış olarak günlük ağız hijyeninin sağlanması alışkanlığının kazanılmış olması oldukça önemlidir. Ağız yoluyla ve çiğneme sistemiyle beslenme, besin artıklarının dişler etrafında birikmesine, bakterilerin bu besin artıklarını kullanarak üremesine neden olur. Günlük ağız ve diş temizliğinin yapılmaması, ağızda bakterilerin üremesine neden olur ve diş çürüğü, dişeti hastalığı gibi bir çok rahatsızlığa elverişli ortam hazırlanır.

Günlük temizlik, diş üzerinde, diş aralarında, diş ile diş eti arasında besin birikimini engeller, besin birikimine bağlı çürüklerin ve diş eti rahatsızlıklarının gelişimini önler. Dişler, sabah ve akşam en az 2 kere olmak koşuluyla, ihtiyaç duyulan veya mümkün olan her öğünden sonra fırçalanmalıdır. Özellikle geceleri ağız ortamı kuru olduğundan, tükrüğün yıkayıcı etkisi azaldığından bakterilere uygun üreme ortamı sağlanır. Bu nedenle uyku öncesi diş temizliği alışkanlığı güçlü bir şekilde kazanılmış olmalıdır. Son fırçalama uyumadan çok önce yapılmışsa, uyumadan önce ağız bol su ile çalkalanmalıdır.

Diş fırçası, diş macunu, ara yüz fırçası, diş ipi, ağız duşu, gargara gibi diş temizliği ve ağız bakımında kullanılan bir çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünler marka ve özellikleri ile değişiklik göstermektedir. Örneğin diş ipi, arayüz fırçaları, diş fırçalamadan önce yapılarak fırçanın giremediği alanların temizliğini sağlar, fırçalamadan sonra yapılan gargara ağız bakımını tamamlar. Diş temizliği ve ağız bakımının doğru yapılması için önemli bir konu, muayene sonrası diş hekimi ile birebir görüşerek, diş temizliğinde kullanılacak ürün ve aparatların, özellikleri dikkate alınarak, oral bakımın kişiye özel olmasının (kişiselleştirilmesi) sağlanmasıdır. Diş bakım ürünleri hekim tavsiyesine göre seçilmeli ve uygulanmalıdır.