Scroll Top

Günlük Diş Bakımının Önemi

Günlük Diş Bakımının Önemi

Günlük diş bakımının uzun süreli ihmal edilmesi, diş bakımı konusundaki öz bakım alışkanlıklarının gelişmiş olmaması önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirir, diş çürüklerinin ve diş eti problemlerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Dişlerin sıcak ve soğuğa duyarlı hale gelmesi, sızlaması, ağrıması ve diş etinde kanama ile kendini gösteren bu bozulma sürecinde, hekime başvurulmaması, diş bakımının ihmal edilmesine devam edilmesi halinde, diş ve diş etindeki enfeksiyon böbrek, kalp gibi hayati organlarımız başta olmak üzere tüm organlarımızda önemli sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle günlük diş bakımı alışkanlığının kazanılması ve diş bakımının doğru yapılması önemlidir.

Günlük diş bakımında önemli olan fırçalama olduğundan, fırçanın doğru seçilmesi, doğru teknikle kullanılması önemlidir. En uygun fırça orta sertlikte olan fırçadır. Ancak diş hassasiyeti gelişmiş kişilerde yumuşak fırçaların kullanılması tavsiye edilir. Küçük başlı fırçalar tercih edildiğinde ağız içindeki tüm dişlere ulaşılması ve bulantı refleksinin kontrol edilmesi sağlanır. Diş fırçaları 3 ayda bir yenilenmelidir. Fırça ıslatılmadan kullanılmalıdır.

Diş fırçalama esnasında kullanılan fırça kadar kullanılan macun da önemlidir. Diş macunlarının içerisinde fırçalama esnasında temizliği kolaylaştıran aşındırıcılar bulunmaktadır. Diş yüzeyinin aşırı miktarda aşındırıcıya maruz bırakılması diş minesine zarar verebileceğinden kullanılan diş macunu ve miktarı konusunda bilinçli olunmalıdır. Aşındırıcıları küçük olan macunlar bakım için daha uygundur. Ancak aşındırıcının büyüklüğü, macunu satın alan kişiler tarafından bilinemeyeceğinden, kullanılan diş macunu markasının her defasında değiştirilmesinde fayda bulunmaktadır. Böylelikle sürekli olarak tek bir markanın aşındırıcı madde etkisine maruz kalınmaz. Fırça üzerine sürülecek macunun mercimek büyüklüğünde olması yeterlidir. Piyasada diş pastası adıyla satılan aşındırıcılar ve karbonatın aşındırı etkisi yüksek olduğundan kullanımından kaçınılmalıdır. Florür içerikli macunlar tercih edilmelidir.

Fırçalama işlemi, kuru diş fırçasına mercimek tanesi büyüklüğünde macun sıkılması ile başlar. Fırçalama diş etinden dişe doğru, 45 derecelik açı korunarak, dairesel hareketler yapılarak gerçekleştirilir. Ön dişlerin arka yüzleri fırça dikine tutularak temizlenir. Sonra da dişlerin çiğneyici yüzleri ileri geri hareketlerle temizlenir. Diş minesini aşındıracağından sağdan sola yatay yönde fırçalamadan kaçınılmalıdır.

Fırçalama işleminden sonra diş ipi kullanılması tavsiye edilir. Diş ipi ‘C’ şekliyle diş arasına yerleştirilerek tek tek tüm dişlerin temizlenmesi sağlanır. Diş temizliği ağız içinin yeterli su ile çalkalanması ile sonlandırılır.

Sabah ve akşam yatmadan önce olmak üzere en az 2 kez dişlerin doğru şekilde düzenli olarak temizlenmesine özen gösterilmelidir. Dişlerin gün içinde sık sık fırçalanması da diş minesine zarar verebileceğinden, özellikle ara öğünlerden sonra ağız içinin bol su ile çalkalanması alışkanlığı kazanılmalıdır. Fazlaca kahve, çay ve sigara tüketimi diş minesi ve diş eti sağlığını olumsuz etkilediğinden tüketimi sınırlandırılmalıdır.

 

Online Randevu Almak İçin Tıklayın.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.