Scroll Top

İLTİHAPLI DİŞLERDE KANAL TEDAVİSİ

İLTİHAPLI DİŞLERDE KANAL TEDAVİSİ

Dişteki çürük pulpaya yaklaşacak dek büyüdüğünde, dişteki canlı tabaka hastalanır ve oldukça duyarlı hale gelir. Kendi kendine başlayan ağrı, zonklama şeklinde ağrı ya da sıcak tesiri ile gelişen ağrı, boyunda şişlik iltihap işaretidir. Çekilen röntgende dişin çürük durumu ya da daha önce yapılan restorasyonlar değerlendirilir. Geçmişte kanal tedavisi uygulandığı halde hala dişle ilgi rahatsızlıklar olabilir. Daha önce kök ucu iltihabı olan dişte iltihap kanal tedavisine rağmen düzelmemiş olabilir. Bu durum cerrahi bir müdahale gerektirebilir. Her türlü tedaviye rağmen şikayetler geçmiyorsa diş çekimi önerilebilir.

Kök ucundaki enflamasyon ve enfeksiyonun kök kanal tedavisi ve bu tedavinin tekrarına rağmen geçmemesi ya da ilişkili kronik patolojinin varlığı durumunda ilgili dişi ve çevresini sağlıklı bir hale kavuşturmak için apikal rezeksiyon adı verilen kök ucunun ve çevresindeki iltihaplı dokunun alınması şeklindeki tedavi planlaması yapılır.

Ancak diş hala canlı ise öncelikle hekimin önereceği antibiyotik ile iltihap kurutulur. Burada bilinmesi gereken antibiyotik tedavisi çürük dişi tedavi etmez sadece kanal tedavisi öncesi bölgenin mikroptan arındırılmasını dişin hassasiyetinin giderilmesini sağlar.

Antibiyotik tedavisiyle iltihaptan arındırılan dişte kanal tedavisine anestezi ile başlanır. Dişteki çürük doku temizlenir daha sonra diş kanallarına girebilmek için diş şekillendirilir. Dişi kökleri dolgu yapılabilecek şekilde temizlenir. Dişin kök uçlarına dek düzgün ve sıkı bir şekilde dolgu yapılır. Bazı vakalarda kanal tedavisi tek seansta değil 1-2 seansta bitirilebilir. Doktor her aşamada röntgen çekerek tedavinin gidişatını kontrol eder.Tedavinin sonunda kanalın tamamen doldurulduğundan emin olmak için bitim röntgeni çekilir.

Kanal tedavisi diş çekiminden önceki son aşamalardan biridir. Hiçbir köprü veya implant tedavisi ağızdaki gerçek dişin yerini tutamayacağından, İltihaplı Dişe Kanal Tedavisi ile hastanın kendi gerçek dişini ağızda tutmak mümkün olabilir.​

*Online Randevu İçin Tıklayınız

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.