Scroll Top

INVISALIGN- ŞEFFAF PLAKLAR İLE TELSİZ ORTODONTİK TEDAVİ

İnvisalign tedavisi, dijital teknoloji ile üretilen dişlere uygun olarak hazırlanan şeffaf plaklar ile dişlerde olan çapraşıklıkların ve dizilimin düzeltilmesi için uygulanan telsiz ortodontik tedavidir. Günümüzde dişlerdeki ufak çapraşıklıkların düzeltilmesinde  laminate veneerler, ortodontik tedavi ve şeffaf plaklar yer almaktadır. Ancak  şeffaf plakların en çok tercih edilmesindeki neden hem ortodontik tedavi görüldüğünün belli olmaması, hem dişlerden aşındırma kesme işlemi yapılmaması hem de temizliği, kullanımı ve bakımının kolay olmasıdır.

Şeffaf plaklar hem gençlere hem yetişkinlere uygulanabilen bir tedavi olup hekimin hastayı detaylı muayene etmesi sonrası tedaviye uygunluk kararı verilir. Dişlerdeki hafif ve orta seviyedeki diş çapraşıklıkları  ve dizilim problemleri şeffaf plak tedavisi ile düzeltilip, olması gereken dizilim haline getirilir ve hasta çok daha estetik bir görünüme kavuşturulur.

Şeffaf plak tedavisinde ilk adım diş hekimi tarafından hastadan ağız içi, profil fotoğrafları ve röntgen filmi ile birlikte hastanın alt ve üst çenesinden ölçü alınmasıdır. Bu ölçüler 3 boyutlu tarama sistemine sahip olan CAD-CAM sistemi ile bilgisayar ortamına aktarılır ve bilgisayar simülasyonu ile dişler hareket ettirilir. Böylece dişlerin hareket etmesi istenen pozisyona göre seri olarak şeffaf plaklar üretilir.Her plak 0.5 mm veya 1 mm’lik hareket yaratır. Belirli sayıda olan plakların her biri gün boyunca takılır ve numarasına göre belirli günden sonra diğer plağa geçilir.

Hekim kontrolleri ayda bir kez olmak üzere düzenli olarak yapılmaktadır yani her 2 plak kullanımından sonra hekim hastayı kontrole çağırmaktadır. Plaklar sayesinde dişlere uygulanan güçten dolayı ilk başta şeffaf plaklar takılırken ki hissedilen ağrı belirli zaman sonra plaklara uyum sağlandığında geçmiş olup adaptasyon hızlıca gerçekleşir.

Günlük yaşamı etkilemeyen bu tedavi ile yemek yeme , birşey içme plakların çıkartılmasıyla rahatça yapılabilmektedir. Ortodontik tedavide kullanılan braketlerin yaratabileceği dişeti rahatsızlığı ya da dişetlerinde batma  gibi problemler yaşanmadığından hasta konforu en üst seviyede olarak, dişlere hiç dokunmadan dişlerin dizilimi düzeltilerek çok daha estetik bir gülüş kazandırılmış olunur.  Bu yüzden hastanın ne isteğini bilmek detaylı muayene ve kontroller çok önemlidir.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.