Scroll Top

KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

 KANAL TEDAVİSİ NEDİR?

Dişlerde derin çürükler, darbe veya travma nedeniyle oluşan çatlak ve kırıklar, hatalı dolgu, köprü ve restorasyon sonucunda pulpa adı verilen diş sinirlerinin enfekte olması ve canlılığını yitirmeye başlamasından dolayı bunların temizlenmesi, kök kanallarının dezenfekte edilmesi ve kanal dolgu maddeleri ile doldurulması işlemine kanal tedavisi denir.

Dişlerimizin diş eti üzerindeki görünen ve kron olarak isimlendirilen kısmı 3 tabakadan oluşur. En üstte en sert tabaka olan mine, altında daha yumuşak olan dentin tabakası ve pulpa (diş siniri) vardır. Mineyi geçen çürükler alttaki dentin tabakasında daha hızlı ilerler ve diş sinirine (pulpaya) daha kolay ulaşırlar.

Dişin siniri (pulpası) enfekte olunca dişte ağrılar başlar ve enfeksiyon şiddetiyle bu ağrılar giderek artar. Önceleri soğuk – sıcak tatlı ile ağrıyan dişler zamanla devamlı ağrılara, dişin üzerine yiyememe, kulağa ve başa doğru ağrılara ve gece ağrılarına dönüşür. Hatta dişin tedavisi geciktirilir ise kök ucunda lezyonlar ve kistler oluşabilir ki bu durumdaki dişlerin iyileşmesi ve tedavisi de kritik derecede zorlaşır. Bu yüzden dişte sorunumuz olsun olmasın periyodik olarak her 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmelidir. Dişte sorun hissedildiğinde (çürük, ağrı, hassasiyet, vb.) hemen müdahale edilmelidir.

 

KANAL TEDAVİSİ HANGİ DURUMLARDA YAPILIR?

  • İşte travma-darbe sonucu oluşan kırık ve çatlaklarda, diş sinirinde geri dönüşü olmayan kopmalar ve açılmalar oluşabilir. Bu durumlarda kanal tedavisi yapılması gerekir.
  • Yükseklik (erken temaslı) dolgu ve köprü protezlerde yüksek dişte zamanla ağrı oluşumu akabinde kanal tedavisi gereklidir.
  • Dişlerde aşırı sıkma, gıcırdatma (bruksizm) nedeniyle aşınmalar arttıkça önce dişte soğuk – sıcak hassasiyeti ile başlar ve ilerleyen süreçte kanal tedavisi gerekebilir.

 

KANAL TEDAVİSİ AĞRILI MIDIR?

 Kanal tedavisinden insanlar genellikle korkarlar. Ancak kanal tedavisi güzel bir anestezi ile hiçbir şey hissedilmeden yapılır. Zaten daha sonraki seanslarda diş cansızdır ve acı duyulmaz.

 

KANAL TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Enfekte diş sinirleri (pulpa) kök kanalından alındıktan sonra kök kanalları önce genişletilip sonra özel dezenfektanlarla yıkanıp temizlenir ve tedavi edici ilaçlarla doldurulup bekletilir. Diş düzelinceye kadar bu işlem haftada 1 yapılır. Diş dezenfekte işleminden sonra kanal ilacı ve kök sızdırmazlık çubukları ile doldurulup üstüne gereken restorasyon veya dolgu yapılarak işlem tamamlanır.

Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.